Gå till innehåll

På orebro.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Meny

Och de nominerade är! ...

Nu är nomineringsperioden för årets upplaga av Pedagogiskt pris över. Nedan kan du se de som har nominerats i respektive kategori.

Pedagogiskt pris 2020

Almgårdens förskola

Andreas Karlsson, förskolan Skeppet

Ann Almestrand, Mosjö Förskola

Ann Alvenborg och Tara Asadi på Maskrosens avdelning, Lillåns intraprenad

Anna Askerblom, Regnbågens förskola

Anna-Maj Kvarnström, Fåraherden

Ann-Charlotte Kjällman, Äventyrets Förskola

Annett, Carro & Maria avdelningen Smörblomman, Adolfsbergsskolan förskola

Avin Amin, Förskolan Kastanjegården

Avin Sheyda Amin, Kastanjegården

Berit Grönlund, Ökna förskola

Braxen, Tybblelunds förskola

Busan och Kringlan, avdelningar på Junibackens förskola

Camilla Mellgren, avdelning Lammet, Fåraherden förskola

Ekängens förskola

Elisabeth Ulvenäs, Skogsbrynet

Emma Sjöö, Hasselmusen, Knaggalbacke förskola

Erik Lans, Klöverängens förskola

Erika Nilsson, Klöverängens förskola

Eva-Lena Sundberg, Lillstugans Förskola

Evelina Bjuhr, Klöverängens förskola

Fjärilen, avdelning på Kårstaängen förskola

Fjärilen, avdelning på Per-Andersgården

Fridensbergs förskola

Förskolan Lillstugan

Förskolan Snöstjärnan

Förskolan Utforskaren

Förskolan Äventyret

Grön, avdelning på Mejeriets förskola

Gul, avdelning på Förskolan Mejeriet

Gullvivan, avdelning på Murgrönan

Hanna Bengtsson, Matilda Johansson, Emina Mehanovic och Julia Eriksson, Förskolan Emil

Humlan, avdelning på Fasanens förskola

Höjdarna & Äventyrarna, avdelningar på Hagvidsons förskola Marieberg

Ingela Nyberg, Sörgårdens förskola

Ingela Nyberg, Sörgårdens förskola

Ing-Marie Mo, avdelning Basilikan, Lavendelgården

Isabella Lorenc, avdelning Gåsapigan, Ladugårdsängen

Johanna Pettersson, Rynningeåsen förskola

Karlslunds förskola

Kastanjens förskola

Klockarängens förskola

Knagglabacke förskola

Lina, Anneli och Elisabeth på avdelning Östan, Glommagårdens förskola

Linda Strömvall, Norlandia Basilikan

Lotta Windefelt, Lars Vivalius förskola

Malin Widen, Mejeriets förskola

Maria Gibson, Junibackens Förskola

Maria Rosmark, Ekängens Förskola

Marie Frisk, Ekängens förskola

Marie Herbst, Förskolan Lagan

Marina Skagersten, Vintrosa förskola

Mia, Elin och Olle på avdelning Västan, Södra gården

Minna Karlsson, Galaxen

Musseronen, Heimdal

Månen, avdelning på Förskolan Galaxen

Norrskenet, avdelning på Förskolan utforskaren

Regndroppen, avdelning på Eklunda förskola

Rynningeåsens Förskola

Röd, avdelning på Brolyckans förskola

Sara Nordmark och Sofia Hedqvist, Äventyrets förskola

Sara Törnqvist, Förskola Regnbågen

Sarah, Kajsa och Jenny, före detta avdelningen Gösen och Staren, Tybblelunds förskola

Siw Gisselfeldt, Ängens föräldrakooperativ

Skogsgläntan förskola

Sköldpaddan, avdelning på Lillkyrka förskola

Småbarnsavdelningarna på Förskolan Beckasinen

Snöflingan, Snökristallens Barnakademi

Snökristallens Barnakademi

Sofia Hedqvist och Sara Nordmark, Äventyrets förskola

Solen, avdelning på Grönvallska förskolan

Solsidan, avdelning på Kryddgården förskola

Staren, avdelning på Tybblelunds förskola

Södra gårdens förskola

Ugglebo, avdelning på Ekebergabackens förskola

Utkiken, avdelning på Förskolan Skeppet

Vintergatan förskola

Västan, avdelning på Glommagården

Västan, avdelning på Kryddgården förskola

Västan, avdelning på Södra gården

Åsa Kristiansen och Solens avdelning, Wadköpings förskola

Åsa Philip, Rynningeåsens förskola

Änglagårds förskola

Östan, avdelning på Södra Gårdens förskola

Alexander Magui, Vivallaskolan

Almby Skola Fritids åk 2,

Anders Eriksson, Gumaeliusskolan

Anethe Appelgren, Olaus Petri skolan

Anna-Lena Anhammer, Norrbyskolan

Anneli Petersson, Tegnérskolan

Ann-Sofi Arnström, Mellringeskolan åk 7-9

Ann-Sofie Fredriksson, Mosjö skola

Arbetsgruppen för 2b på Tybblelundsskolan

Arbetslag Blå, Almby skola

Björkhagaskolan

Cristian Seoane, Jensen Grundskola Örebro

Daniella Deniz, Mellringeskolan

Eklundaskolan, Eklundaskolan

E-laget på Adolfsbergsskolan

Ellika Melander, Almby skola

Emina Isovic, Rostaskolan

Evelina Niva, Adolfsbergsskolan

Fritids Almby åk2, Almby skola

Gläntan, avdelning på Kryddgårdsskolan

Hanna Fridhamre Jonsson, Brunnsskolan

Hanna Karlsson, Eklundaskolan

Hawzhin Palanijafi, Rostaskolan

Helena Andersson, Hovstaskolan

Ina Ölmbro, Mariebergsskolan (Navets skola)

Irene Martinsson, Kryddgårdsskolan

Jenny Karlsson, Mosjö Skola

Jensen Grundskola åk 6-9

Joel Örn, Gumaeliusskolan

Johan Högberg, Rostaskolan

Johan Larsson, Navets skola 7-9

Johanna Preuss, Brunnsskolan

Kai Riemer, Johannaskolan/Örebro Waldorf

Khadouj Elabrichi, Enheten för flerspråkighet

Latorps skola

Leon Giang, Jensen Grundskola Örebro

Linda Ekvall, Stureskolan

Linda Harbe, Mosjö skola

Lovisa Bergqvist, Wallerska skolan

Lydia Kreij, Engelbrektsskolan

Magadela Aronsson, Almby skola f-3

Magnus Thólen, Brunnsskolan

Malena Bryngelsson, Navets skola

Maria Karlsson, Stora Mellösa skola

Marie Kentsdotter Tonér, Lundbyskolan

Mariebergskolans rast- och fritidsverksamhet

Marie-Helene Berggren, Norrbyskolan

Mellringeskolan F-6

Mikael Jensen, Almby skola fritids 1-3

Mikael Sjöholm, Tybblelundsskolan

Monica Jungander, Sveaskolan

Ninna Andersson, Norrbyskolan

Nya Karlslundsskolan

Olle Hurtig, fritidsledare på Kuggen, Navet

Parviz Darvishi Jani, Almby skola

Razaw Dagdelen, Lillån skola 7-9

Salah Gadan, Enheten för flerspråkighet

Sara Jidsjö, Olaus Petriskolan

Sofia Hafdell, Tybbelundsskolan

Solbarn, förskoleklass på Örebro Waldorfskola

Studion på Sörbyskolan

Susanne Berg, Glanshammars Skola

Therese Almkvist, Tybblelundsskolan

Vedran Ljuboja, Änglandaskolan

Zehra Suhonjic, Sörbyskolan

Åsa Fridell, Almby skola

Änglandaskolan

Bodil Holmström, Rudbecksgymnasiet

Christer Blohm, Rudbecksgymnasiet

Christer Wallin, Karolinska gymnasiet

Elin Carlsson, Virginska gymnasiet

Helena Salo Ohlsson, Tullängsgymnasiet

Jessa Welander Canfield, Rudbecksgymnasiet

Kristin Gårdeman, Tullängsgymnasiet

Lena Hedberg, Tullängsgymnasiet

Madeleine Figaro, LBS Kreativa gymnasiet Örebro

Madelene Wiborg, Rudbecksgymnasiet

Mårten Persson, Rudbecksgymnasiet

Sandra Stizzoli Strömqvist, Rudbecksgymnasiet

Tomas Olsson, Karolinska gymnasiet

Ann Forsberg, Lundbyskolan

Emma Gabrielsson, Engelbrektsskolan

Jenny Eriksson, Södra Gårdens förskola

Johan Walter, Mellringeskolan

Marica Törnebohm, Förskolorna Team City

Nicolas Sandoval, Drottning Blankas Gymnasieskola

Vinnarna kommer att tillkännages i början av december och får motta sina priser i samband med Kommunfullmäktiges sammanträde den 15 december.

Senast uppdaterad: 13 oktober 2020

Publicerad: 1 oktober 2020

Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Tack för ditt svar!

Tack för ditt svar!

Kontakta Pedagog Örebro

Kontakta Örebro kommuns servicecenter

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Vardagar kl. 8-16.30

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Vardagar kl. 10-16.30

E-post till servicecenter

 servicecenter@orebro.se