Sommarbio: Uppskjuten tid

Välkommen till Roxy på sommarbio! Vi visar Uppskjuten tid av Olivier Assayas.

Uppskjuten tid

April 2020. När världen stänger ner, flyttar filmregissören Etienne och hans bror Paul – en musikjournalist med starka åsikter om vinyler – tillbaka till sitt barndomshem. Med sig har de sina respektive partners, Morgane och Carole, som snabbt får uppleva vad det innebär att dela karantän med två bröder som fortfarande gnabbas som om de vore tolv.

Huset, fullt av dammiga böcker, gamla LP-skivor och tyst laddade minnen, blir en plats där både det förflutna och nuet gör sig påmint. Dagarna fylls av smågräl, långkok, samtal om Madame Bovary och försök att sterilisera matvaror – allt i väntan på att något ska börja, eller sluta.

Uppskjuten tid är en lågmält komisk och ömsint film om familjeband, kärlek och de små katastroferna som uppstår när man har för mycket tid att tänka – och för lite att göra.

Frankrike 2024
Drama
Regi: Olivier Assayas
Medverkande: Dominique Reymond, Magdalena Lafont, Maud Wyler, Micha Lescot, Nine D’Urso, Nora Hamzawi, Vincent Macaigne
Språk: franska, svensk text
Ålder:
Längd: 1 tim 46 min

Föreställningar och biljetter

Datum

Tid

Salong

Platser

Biljetter

fredag 04 juli

19:00

Salong 1

139 lediga platser

Köp biljett

söndag 06 juli

16:15

Salong 2

30 lediga platser

Köp biljett

onsdag 09 juli

19:05

Salong 2

30 lediga platser

Köp biljett

lördag 12 juli

19:00

Salong 1

139 lediga platser

Köp biljett

tisdag 22 juli

19:00

Salong 1

139 lediga platser

Köp biljett

lördag 26 juli

19:05

Salong 2

30 lediga platser

Köp biljett

torsdag 31 juli

19:00

Salong 1

139 lediga platser

Köp biljett

tisdag 05 augusti

19:00

Salong 1

139 lediga platser

Köp biljett

Salong 1

Salong 1 är tillgänglig för dig som sitter i rullstol eller behöver hörslinga. En parkeringsruta finns runt hörnet på Slottsgatan för dig med tillstånd. Handikappanpassad toalett finns i direkt anslutning till salongen. Det finns 117 sittplatser i salongen och 22 platser på läktaren. Läktaren nås endast via trappor.

Salong 2

Salong 2 finns i källarplan. Salongen saknar hörslinga och tillgång till hiss. Har du svårt att gå i trappor kan du behöva stöd av annan person. Det finns 30 sittplatser i Salong 2.

SubReader Cinema - talsyntes

I Salong 1 finns tillgång till SubReader Cinema. Det är en talsyntes som omvandlar undertexter till tal direkt i din mobiltelefon. SubReader Cinema är kostnadsfri och finns att ladda ner på Google Play och App Store. Du scannar enkelt av en QR-kod i foajén. Filmens undertexter kommer sedan läsas upp automatiskt i appen. Obs! Ta med egna hörlurar.

Observera att SubReader Cinema endast fungerar om filmen har undertexter. Knattefilmer och filmer med svenskt tal kan ibland sakna undertexter.

MovieTalk

Vissa filmer kan ha syntolkning och/eller uppläst text i appen MovieTalk. MovieTalk är kostnadsfri och finns att ladda ner på Google Play och App Store. Obs! Ta med egna hörlurar.

Roxy öppnar 30 minuter innan filmföreställningen börjar, se kalendariet. I kassan kan du köpa biljetter, biocheckar, dricka, godis och chips. En trappa ner finns kaffe, choklad och te till försäljning.

Behöver du nå oss på biografen, ring 019-21 60 85. Obs! Telefonen är endast öppen i samband med filmföreställningar.

Du kan göra biljettåterköp i kassan på biografen fram till 10 minuter innan filmstart. Ta med biljetterna så hjälper personalen dig. Vi har tyvärr ingen möjlighet att göra återköp via mejl, telefon eller sociala medier. Biografen öppnar 30 minuter innan filmstart, se öppettider i kalendariet.

Vill du göra en förfrågan eller har andra ärenden, skicka ett mejl till bio.roxy@orebro.se eller se fler kontaktuppgifter här.

Senast uppdaterad:

Publicerad: