Skolbio: Normal

Varm, syrlig, tvistad och allt annat än normal. Filmen Normal visas för årskurs 7 till och med gymnasiet.

Normal

Tonåriga Lucie försöker komma i tid till skolan, ratta ett extrajobb, sköta om hemmet och ordna röka till sin kärleksfulla men oberäkneliga pappa, William, som är allvarligt sjuk. Tillsammans med sin fantasifulla dotter försöker William på olika sätt hålla verkligheten borta. Men när en socialarbetare plötsligt utses att besöka dem hotas tillvaron och Lucie utarbetar en plan för att få socialtjänsten att tro att de lever ett helt normalt liv.

Baserad på boken Monster in the hall av David Greig.

 

Frankrike 2023, Dramakomedi
Regi: Olivier Babinet
Språk: franska, svensk text
Längd: 1 tim 27 min

Årskurs 7–gymnasiet

  • Tema: familj, utanförskap, sociala normer.
  • Filmhandledning
  • Visningsperiod: 23–27 oktober 2023

Skolbio för förskolor, grundskolor och gymnasieskolor

Skolbio är kostnadsfri för förskolor, grundskolor och gymnasieskolor inom Örebro kommun. Ni som besöker skolbion från en annan kommun betalar 30 kr per person.

Övriga verksamheter, exempelvis daglig verksamhet, vuxenutbildningar eller liknande verksamheter, är välkomna att kontakta oss med en förfrågan.

Boka Skolbio via länken nedan. Vänligen boka max en film per klass/grupp per termin.

Avbokning

Om ni inte kan komma på bokad tid måste ni avboka genom denna e-tjänst senast en vecka innan den bokade föreställningen.

Speciella önskemål

Vid speciella önskemål, kontakta oss på e-post skolbio.roxy@orebro.se eller telefon 019-21 60 90 , 019-21 60 92.

Senast uppdaterad:

Publicerad: