NAZA

Roxy visar den prisade dokumentären NAZA av Oscars-belönade israeliska regissörerna Rachel Szor och Yuval Abraham.

Två män på ett tak om natten med upplyst Tel Aviv bakom sig

Under natten på Tel Avivs hustak möter de Oscarsbelönade regissörerna till No Other Land israeliska militärer som blottlägger det systematiska mördandet av palestinska civila i Gaza.

Regissör Rachel Szor och Yuval Abraham om filmen:

"Vi skapade den här filmen utifrån en känsla av plikt att använda vår ställning som israeler för att granska de system som ligger bakom det massdödande av palestinska civila som vårt land bär ansvaret för.

Under de tre år vi arbetade med filmen ställde vi oss samma frågor som våra far- och morföräldrars generation – och människor under hela 1900-talet – har ställt: Hur kan en grupp människor tillåta att en annan grupp fullständigt avhumaniseras? Hur ser ett sådant systems inre mekanismer ut?

Många av de avslöjanden som filmen lyfter fram publicerades nästan omedelbart – i takt med att vi fick kännedom om dem under månaderna efter attackerna den 7 oktober – av The Guardian (en av NAZA:s producenter) i samarbete med +972 Magazine och Local Call.

Filmen ger oss möjlighet att till skillnad från journalistiken utforska något djupare: Inte bara de ord som faktiskt sägs utan även de som förblir osagda – tystnaden. Det är upp till oss alla att bryta den tystnaden."

Storbritannien 2026
Dokumentär
Regi: Yuval Abraham och Rachel Szor
Språk: Hebreiska, svensk text
Längd: 1 tim 20 min

Boka biljetter här

Sista föreställning onsdag 7 oktober

Salong 1

Salong 1 är tillgänglig för dig som sitter i rullstol eller behöver hörslinga. En parkeringsruta finns runt hörnet på Slottsgatan för dig med tillstånd. Handikappanpassad toalett finns i direkt anslutning till salongen. Det finns 117 sittplatser i salongen och 22 platser på läktaren. Läktaren nås endast via trappor.

Salong 2

Salong 2 finns i källarplan. Salongen saknar hörslinga och tillgång till hiss. Har du svårt att gå i trappor kan du behöva stöd av annan person. Det finns 30 sittplatser i Salong 2.

SubReader Cinema - talsyntes

I Salong 1 finns tillgång till SubReader Cinema. Det är en talsyntes som omvandlar undertexter till tal direkt i din mobiltelefon. SubReader Cinema är kostnadsfri och finns att ladda ner på Google Play och App Store. Du scannar enkelt av en QR-kod i foajén. Filmens undertexter kommer sedan läsas upp automatiskt i appen. Obs! Ta med egna hörlurar.

Observera att SubReader Cinema endast fungerar om filmen har undertexter. Knattefilmer och filmer med svenskt tal kan ibland sakna undertexter.

MovieTalk

Vissa filmer kan ha syntolkning och/eller uppläst text i appen MovieTalk. MovieTalk är kostnadsfri och finns att ladda ner på Google Play och App Store. Obs! Ta med egna hörlurar.

Roxy öppnar 30 minuter innan filmföreställningen börjar, se kalendariet. I kassan kan du köpa biljetter, biocheckar, dricka, godis och chips. En trappa ner finns kaffe, choklad och te till försäljning.

Behöver du nå oss på biografen, ring 019-21 60 85. Obs! Telefonen är endast öppen i samband med filmföreställningar.

Du kan göra biljettåterköp i kassan på biografen fram till 10 minuter innan filmstart. Ta med biljetterna så hjälper personalen dig. Vi har tyvärr ingen möjlighet att göra återköp via mejl, telefon eller sociala medier. Biografen öppnar 30 minuter innan filmstart, se öppettider i kalendariet.

Vill du göra en förfrågan eller har andra ärenden, skicka ett mejl till bio.roxy@orebro.se eller se fler kontaktuppgifter här.

Senast uppdaterad:

Publicerad: